יתרונות ניתוח קיסרי פרטי

04 Mar 2015 by ניר אברמוב in מאמרים

נשים הריוניות רבות, במיוחד בשנים האחרות, מופנות על ידי רופא הנשים שלהן להליך של ניתוח קיסרי. הסיבות לכך יכולות להיות רבות מאד, ובמקרים מסוימים אף אינן קשורות למצבה הבריאותי של האישה או מצבו של העובר עצמו. את ההליך אפשר לעבור בבית החולים במחלקת היולדות, ככל יולדת, או באופן פרטי אצל רופא מנתח שאותו בוחרת היולדת עצמה.

מהן הסיבות לניתוח קיסרי ומהם יתרונותיו של הליך זה, כשהוא מבוצע באופן פרטי? התשובה, במאמר הבא.

כמה מילים על ניתוח קיסרי והסיבות לעבור אותו

לידה רגילה הינה כזו שבה העובר יוצא אל העולם ישירות דרך תעלת הלידה, כשמיד לאחר מכן יוצאת גם השלייה. מרבית הלידות מסתיימות באופן זה. אולם, ישנם מקרים בהם יש לבצע ניתוח קיסרי, כשהסיבות לכך כאמור יכולות להיות רבות ושונות.

ישנם שני מצבים בהם נדרשת האישה לעבור ניתוח קיסרי: במצב חירום, או כשמדובר בניתוח שתוכנן מראש:

  • מצב חירום – כשמדובר בניתוח במצב חירום, מדובר במצב, שכפי שניתן להניח ממנו, הינו מצב שבו יש לפעול במהירות ולבצע את ההליך. ניתוח קיסרי במצב כזה נדרש פעמים רבות בעקבות מצוקה עוברית, אליה נחשף הצוות המיילד או הצוות הטיפולי בעת בדיקת אולטרה סאונד שגרתית או בדיקה אחרת. במקרים בהם תהליך הלידה עצמו איננו מתקדם, כפי שאמור להיות, מפנים את היולדת לניתוח קיסרי. גם במצבי היפרדות שליה ניתוח קיסרי בהול הוא המענה וכן במקרים בהם נקבע מועד מראש לניתוח קיסרי אולם האישה הגיעה לבית החולים עם לידה מוקדמת.
  • ניתוח שנקבע מראש – ניתוח קיסרי שנקבע מראש, כלומר, ניתוח שאיננו מתבצע באופן בהול ודחוף, יכול להתקיים בכמה מצבים: המצב הנפוץ ביותר לביצוע ניתוח חירום שהוזמן מראש הוא במקרה של מצב עכוז, שבו העובר שוכב בבטן כשעכוזו בחלקו התחתון של הרחם, מעל האגן, במקום ראשו. מצבים נוספים הם במידה ומדובר ביולדת שעברה בעבר שתי לידות בניתוח קיסרי ומעלה או במקרים בהם האישה סובלת מסכרת הריונית והעובר במשקל של יותר מ – 4.5 ק"ג. ניתוח קיסרי שאיננו במקרה חירום יכול להתבצע גם כשמדובר בהריון רב עוברי, כשאחד העוברים במצב עכוז או במצב המקשה על לידה רגילה. במקרים מסוימים גם רצונה של היולדת עצמה לעבור ניתוח כזה וללא כל בעיה רפואית כלשהי, מהווה סיבה לביצוע הניתוח והזמנתו מראש.

מדוע כדאי לעבור את הניתוח הקיסרי באופן פרטי

את הניתוח הקיסרי ניתן, כאמור, לעבור בחדר הניתוח של כל בית חולים ציבורי במחלקת היולדות על ידי הרופא המנתח שעובד במחלקה ואחראי על ביצוע הליכים מסוג זה. אפשרות אחרת, העומדת גם היא לרשותה של היולדת, היא ביצוע ניתוח קיסרי באופן פרטי, כשמדובר כמובן במקרה של הליך שאיננו מקרה חירום ומצריך מענה מידי. את הניתוח הקיסרי אפשר לעבור בבית חולים פרטי והוא מתבצע על ידי רופא מנתח, שאותו בחרה היולדת עצמה. אפשרות כזו, שהפכה בשנים האחרונות, לפופולארית מאד, מעמידה לרשות היולדות יתרונות רבים:

  • מקצועיות וניסיון – ניתוח קיסרי הינו ניתוח בטן, המצריך מיומנויות ברמה גבוהה וגם ניסיון בתחום. גם כשמדובר באישה הריונית בריאה, ישנן לא מעט סכנות הנלוות לניתוח, ועשויים להופיע במהלכו מצבים מפתיעים ולא קלים. כדי לעבור אותו בהצלחה, מומלץ שלא להשאיר זאת ליד הגורל ולבחור מראש את הרופא המנתח שיבצע זאת. אין זה אומר שרמתם של הרופאים המנתחים בבתי החולים הציבוריים ירודה. אולם, האפשרות של בני הזוג לבחור את הרופא בכיר שיבצע את הניתוח, רופא שקיבלו עליו המלצות רבות, רופא שנפגשו ושוחחו איתו מראש וגם יודעים מהי רמת המקצועיות שלו, יכולה לצמצם את הסכנות ואת תופעות הלוואי ולאפשר ליולדת לעבור את ההליך כמה שיותר בקלות.
  • ליווי אישי צמוד של הרופא לאורך כל הדרך – בחירה באפשרות של ניתוח קיסרי באופן פרטי מאפשרת ליולדת ליהנות מליוויו של הרופא המטפל לאורך כל הדרך, לפני הניתוח עצמו, במסגרת ההכנות אליו, וכן גם לאחר ביצוע הניתוח, כולל מעקב אחר מצבה של היולדת ומצבו של התינוק. כל אלה מהווים יתרון משמעותי וחשוב מאד וגם מקלים על היולדת עצמה הן לפני והן אחרי הניתוח. האפשרות לפנות לגורם אחד, גורם בכיר ומקצועי, גורם מוכר שסומכים עליו, מאפשרת לאישה ההריונית לפני ביצוע הניתוח עצמו להתמודד עם לא מעט חששות בקלות רבה יותר ולהגיע מוכנה אל הניתוח כשהיא סומכת על הרופא ויודעת שהיא בידיים הנכונות.
  • בחירת רופא מרדים – לעיתים הרופא המנתח יכול להמליץ על רופאים מרדימים אשר הוא עובד איתם שנים ויכול לסמוך עליהם בעת הניתוח. על חשיבות ההרדמה ומקצועיות הרופא המרדים בעת הניתוח הקיסרי דומה שאין עוררין.
  • מידת זמינותו של הרופא לאחר הניתוח – יולדת לאחר ניתוח קיסרי נדרשת לעבור הליך של שיקום עד להחלמה מהירה. אצל נשים רבות עובר הליך זה בקלות ובמהירות ואצל אחרות באופן קצת אחר. ביצוע הניתוח באופן פרטי מאפשר ליולדת לפנות אל הרופא המנתח שביצע את ההליך עצמו בעת הצורך וליהנות מזמינות גבוהה יותר. היא איננה צריכה להמתין ימים ארוכים עד לקבלת התור ויכולה לפנות אליו באופן מידי כמעט כדי לקבל את הטיפול המתאים ולבחון את תהליך השיקום שאותו היא עוברת.