חלוקת הצוואה – איך לעשות ומה ההשלכות?

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב pocket
Pocket
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
צוואה

רובנו במהלך חיינו צוברים נכסים או רכוש וכאשר נגיע לגיל מסוים, יעלה גם לנו הצורך להתכונן לעתיד ולכתוב צוואה שמטרתה תהיה לחלק את אותם נכסים ורכוש בין השארים. כידוע, לא פעם צוואה גוררת מחלוקות רבות, בפרט אם היא נכתבת באופן שמעט שונה מהמקובל. כשצוואה תהווה את גורם מספר אחת למריבות בין אחרים, תישאל השאלה – איך ניתן לעשות זאת נכון, בצורה שתשרת את כל הצדדים מבלי לפגוע באף אחד? להלן כמה טיפים בעת חלוקת הצוואה, לרבות ההשלכות השונות שנלוות לתהליך.

שווה בשווה – החלופה ההוגנת

האפשרות ההוגנת ביותר הינה חלוקת הרכוש שווה בשווה בין כל היורשים. חלוקה שווה היא אומנם האופציה הכי הוגנת, אך לא פעם היא לא תספק את הביטחון שאותו ההורים רוצים להרגיש בזמן כתיבת הצוואה. הסיבה לכך טמונה בעובדה שלעיתים ילד אחד יכול להיות הרבה יותר מסודר בעוד שילד אחר יהיה זקוק לכל סוג עזרה שיוכל לקבל ואנו כהורים תמיד נשאף לתת לילדנו את הטוב ביותר, גם כשלמראית העין, הדבר נראה רחוק מהמציאות והדבר לא פעם בא לידי ביטוי בכתיבת הצוואה. 

מתי נכון שלא לעשות חלוקה שוויונית?

כאמור חלוקה לא שוויונית של הצוואה תהיה הפתרון המתאים ביותר במקרים כמו המקרה שצוין לעיל, בו אחד הילדים מתקשה לעמוד על רגליו בכוחות עצמו ואז נדרש פתרון יצירתי. סיבה נוספת שיכולה להוביל לחלוקה לא שוויונית היא ילדים ולהם מוגבלות או צרכים מיוחדים שדורשים מענה וטיפול. סיבות נוספות יכולות להיות ילדים שעברו גירושין, או אף ילדים שנמצאים במחלוקת או בריב עם ההורים בעת כתיבת הצוואה, דבר שיכול להוביל לאי אזכורם בעת התהליך. 

מה ההשלכות של חלוקה לא שוויונית?

רבים המקרים בהם חשיפת הצוואה מובילה למחלוקת. מקרים אלו צוברים תאוצה כאשר חלוקת הצוואה נעשית באופן לא שוויוני. למרות שלא פעם ישנם שיקולים נרחבים שעומדים מאחורי החלטות מסוג אלו, בפועל אלו שנשארים מאחור עלולים להיפגע מההחלטה ולהרגיש מקופחים, במיוחד אם זו באה להם כרעם ביום בהיר. ההפתעה וחוסר המודעות לאופן החלוקה, הם אלו שיכולים להוביל לתחילתה של מלחמה ואת זאת יש לקחת בחשבון לפני שמחליטים על מהלך שנחשב ללא מקובל,  גם אם בפועל, עומדת מאחוריו החשיבה על טובתם של הילדים.

כיצד ניתן להימנע ממלחמות אחים כתוצאה מהצוואה?

לא פעם אנו נוטים להסתיר מהאנשים שאנו אוהבים החלטות חשובות כגון אלו, כאשר ההפתעה היא בעיקרה זו שמובילה לתחושת התסכול. אילו הילד אשר לכאורה קיבל פחות, היה מודע לשיקול הדעת שהופעל ולמחשבה שהוקדשה לאופן החלוקה, יכול מאוד להיות שהוא היה רואה אחרת את פני הדברים. לכן, כשמחליטים החלטה שיכולה להשפיע על יחסיהם של הילדים ולעיתים אף לגרום להם לנתק את הקשר אחד עם השני, מומלץ לנהוג בשקיפות לכל אורך הדרך ולעודד דיאלוג בנושא. במידה וקיימת תקשורת טובה בבית רצוי לדבר עם הילדים בטרם עת ולהציג בפניהם את ההחלטה, על כל השיקולים הנלווים אליה ואף לשלב גורם מומחה שיכול לעזור לכם להעביר את המסר טוב יותר. 

המאמר נכתב בשיתוף משרד עו”ד R.D.B המתמחה בדיני צוואות וירושות. בקרו באתר

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב pocket
Pocket
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

מעוניינים לפרסם כתבה באתר? השאירו פרטים!